Karácsonyi csillagok 1. rész – Horgolt csillag képpel, leírással

A közelgő ünnepek alkalmából arra gondoltam, egy teljes csillag gyűjteménnyel leplek meg titeket. A neten rengeteg mintát találni, de gyakran csak a minta közepén derül ki, hogy nem az igazi, vagy túl nagy, vagy csak van a leírásnak egy olyan szelete, amelyet nem értesz és feladod az egészet. A sorozat lényege, hogy minden csillagot azonos fonalból, azonos tűmérettel készítek el, hogy ti is össze tudjátok hasonlítani őket és hogy eldönthessétek melyik a legmegfelelőbb számotokra. A gyűjteményem főleg a pinterestről származik, a Pinterest oldalamon a Karácsonyi Dekorációk alatt már sok minta megtekinthető.

A próbához az 1001 fonal 50% gyapjú, 50% bambusz fonalát fogom felhasználni. Imádom ezt a fonalat, mivel a bambusznak köszönhetően csodálatos fénye van, és ráadásul nagyon jó ár/érték arányban vásárolható meg.

Az első minta amit bemutatok a Lanas & Hilos blogger mintája. Itt megtekinthető a rajzolt ábra is, én inkább leírással és lépésről-lépésre instrukciókkal dolgozom. Mivel horgolókört is vezetek, már van tapasztalatom, mi az amit a kezdő horgolók általában nem értenek, úgyhogy ezeket a kényes pontokat is igyekszem kiemelni.

A minta egy úgynevezett magic ring-gel kezdődik. A magic ring tulajdonsága, hogy annyira tudod szűkíteni a horgolást, hogy gyakorlatilag eltűnik a kezdő kör. Főleg játékfiguráknál alkalmazzák, ahol nem lehet egy lyuk középen. Én sokáig lusta voltam megtanulni, mert pl. egy ilyen csillag esetében nincs is jelentősége. Az alábbi képen megmutatom, hogy mi a különbség a magic ringes kezdés (halványkék fonal) és egy 4 lánszem körbekapcsolva (zöld fonal) között. Itt találod az általam eddig legjobbnak ítélt képes leírást a magic ring létrehozásáról.

 

 

Szóval 1. sor: magic ring vagy 4 láncszem körbehorgolva.

2. sor: 3 láncszemes magasítás (ez a kezdőknek általában gondot okoz, ezért befotóztam hogy is kell kinéznie (alább) majd 11 darab egyráhajtásos pálca. A lezárásnál a kezdő 3 láncszemből a harmadikba horgolsz egy csúszószemmel (alább 2. kép)

3. sor. Itt is először 3 láncszem magasítással kezdünk, majd a következő pálca tetejébe egy újabb egyráhajtásos pálcát horgolunk. (a hova, azaz hogy melyik is a pálca teteje  itt is kérdés szokott lenni, ezért lefotóztam).

 

Utána két láncszem, majd két egyráhajtásos pálca összesen ötször. (Az egyráhajtásos pálcákat mindig az előző kör pálcáinak tetejébe horgoljuk). Ha utánaszámoltok, az előző körben volt 12 pálcánk, most készítünk 6x 2 pálcát, azaz minden pálca tetejébe egy pálca kerül. A lezárás megintcsak a kezdő 3 láncszem harmadik láncszemébe horgolt csúszószem.

4. sor: Most következik a csillag csúcsának kialakítása. A két pálcán tetejébe 2 rövidpálcát horgolunk. Most kezdődik az a két láncszemes rés, amit az előző körben kialakítottunk. Ebbe a résbe horgolunk 3 egyráhajtásos pálcát, 3 láncszemet, majd 3 egyráhajtásos pálcát.

 

Utána még 5x 2 rövidpálca, 3 egyráhajtásos, 3 láncszem, 3 egyráhajtásos, majd csúszószemmel lezárjuk. Íme, kész is a csillagunk.

 

Mivel ideje a rövidítésekkel is foglalkozni, tapasztalt horgolók kedvéért rögzítem rövidítve is a leírást:

1. sor: 4 lsz, körbe horgolva

2. sor: 3lsz, 11 erp, csúszószemmel lezárva.

3. sor: 3 lsz, 1 erp  a kezdő két erp tetejébe, majd 2 lsz. utána 5x 2 erp, 2 lsz. Csúszószemmel lezárva.

4. sor: 2 rp a kezdő két erp tetejébe, majd  3erp, 3lsz, 3erp a kétláncszemes résbe, mindezt ismételni mét ötször, majd csúszószemmel lezárni.

Egyébként támad mégy egy érdekes gondolatom az összekapcsolásról is, hogy akár egy terítő, vagy futó is kialakítható lenne a csillagokból, de azt majd egy következő posztban. Jó csillagozást!

Címkék: , , , , , , ,
Tovább a blogra »