A Pinterest révén találtam az alábbi képre és azonnal megihletett, szerencsére leírást is találtam a kép mögött, amit a képre kattintva ti is megnézhettek. A képen szerintem kicsit vastagabb fonalból készült takaró látható (azaz inkább 5-6-os horgolótű), de én régóta őrizgettem egy szép kék pamutfonalat és most megtaláltam hozzá a mintát.
Fonalkritika szekciónk:
A pamutfonal a Cheval Blanc Sunny, amely az 1001 fonalnál kapható. Klasszikus 100%-os pamutfonal, ebből még a Cataniát és a Dianát ismerem. A Cataniához képest kicsit merevebbnek, a Dianához képest kevésbé merevnek érzem, szeretem jó nag horgolótűvel feldolgozni, mert úgy laza, puhább végeredményt kapok. Mint a legtöbb pamutfonalat, könnyű visszafejteni, ami előnye, a szálai sodrottak, azaz nem szúrod át egyfolytában rajta a tűt és emiatt a sodrottság miatt szépen ki is adja a mintákat. További előnye, hogy széles színválasztékban kapható, ellenben nem egyszer jártam már úgy, hogy két különböző festésből származó darab eltérő árnyalatú volt, azaz egy nagyobb projekthez mindenképp egyszerre vásároljatok. Az ára pedig verhetetlen (szerintem), ráadásul ha nagyobb projekthez vásárolsz akkor további mennyiségi kedvezményt kaphatsz. Amit fájlalok, hogy pl. a jelenleg aktuális mustársárga színben nincs semmi, ellenben a napokban hoztak egy fantasztikus jó élénkzöldet, amilyen színt már 1 éve keresek, szóval van remény.
Nézzük akkor lépésről lépésre: (ha valakit érdekel, akkor én 5-ös tűvel horgolom a fonalat – mint szoros horgoló)
1.sor: 6 láncszem, karikát alkotunk belőle csúszószemmel
2. sor: 3 láncszem és 1 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, majd 5x 2 egyráhajtásos pálca, 2 láncszem, a tűt a kezdő 3 láncszemből a harmadikba szúrva, csúszószemmel lezárjuk a kört
3. sor: egy csúszószemmel az előző körben a 3 láncszem és az 1 egyráhajtásos pálca közötti résbe jutunk. Onnan 3 láncszem, 1 egyráhajtásos pálca (mindkettő a résbe), majd 2 egyráhajtásos pálca az előző kör egyráhajtásos pálcájának tetejébe. Azaz összesen “4 pálcát alakítasz ki. Utána 3 láncszem, majd 5x 4 egyráhatjtásos pálca, 3 láncszem, lezárás megint csúszószemmel.
4.sor: a kezdés hasonló, csak itt az előző körből 4 egyráhajtásos pálca egy szekció, ezek tetejébe a következő képp horgolunk: 2-1-1-2, azaz összesen 6 egyráhajtásos pálcánk lesz, közé 3 láncszem kerül, ezt 6x ismételjük, ismét csúszószemmel zárjuk.
5. sor: a 4. sorhoz hasonlóan, az osztás: 1-1-1-2-1-1 (azaz a 6 pálca tetejébe 7 kerül), köztük 4 láncszem.
6. sor: az 5. sorhoz hasonlóan, az osztás: 1-1-1-2-1-1-1 (azaz 7 pálca tetejébe 8 kerül), köztük 5 láncszem. Itt jön azonban a trükk, amivel viszonylag egyszerűvé válik az összekapcsolás. Ezt a minta nem tartalmazza. A lényeg, hogy a tetszőleges szekciónál a következőképp jársz el: egyráhajtásos pálcát meghorgolod, utána a tűt egy már kész blokkba szúrod egy szekció kezdő pálcájánál és csúszószemmel összehorgolod. Utána az eredeti darabba megy megint egy pálca, aztán megint csúszószem és így tovább. A 8 pálca meghorgolása és a záró csúszószem után pedig tovább folytatod a minta szerinti 5 láncszemmel. Ha szép sorjában kapcsolod össze a blokkokat, akkor egy blokkot 1-2-3 szakaszon kapcsolsz más blokkokhoz. Egy kicsit kitüremkedik majd a kapcsolás, de egy kis széthúzkodás hatására szépen bele fog simulni a darabba.
Majd még beszámolok, hol tartok a projekttel, egyelőre a fenti darab kb. 2,5 gombolyag lehorgolva a tervezett 20-ból. Jön még a félkör minta, amivel egyenesé teheted majd a projekt széleit.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: