A pünkösdi hosszú hétvégét volt szerencsém a Balatonnál tölteni és nagyon igyekeztem, hogy ezt a rég megkezdett, szerintem strandkendőt befejezzem és a Balatoni strandon tudjam nektek befotózni. A minta maga a kedvenc angol horgolós magazinom tavalyi címlapján szerepelt, de aztán mindig félretettem, mert egy újfajta horgolásmintát kellett volna megtanulnom, a Lover’s knot néven futó nagyon laza, nagyon haladós szemet. Aztán a Gombolydában sikeresen megvásároltam egy élénkzöld Bamboo Fine fonalat és ez a fonál, ezért a mintáért kiáltott. A Bamboo Fine-t imádom, szerintem már ódákat zengtem róla, mivel vékony, mégis rugalmas, mégis puha és olyan hűvösség árad belőle….. Természetesen leégtem, és ez a kendő volt az egyetlen, ami szinte hűsítette a bőrömet.
A minta az Interweave Crochet 2013 nyári számából származik, és hát elsőre nem egy könnyű minta. Egyrészt meg kell tanulni hozzá a Lover’s knotot, másrészt pedig a szegély virágait egyesével kell meghorgolni, ami sok-sok eldolgozandó fonalvéget jelent, amit nagyon utálok. (Az ilyen projekjeim szoktak teljesen készen a szekrény mélyére kerülni elvarratlan szálak okán). A mintával könnyen lehet haladni, van szöveges leírás, de angolul nem tudók könnyen boldogulhatnak a grafikon alapján is. A minta Ravelry-n itt található és ezen a linken vásárolható meg, illetve beszerzési forrás lehet még, hogy ezt a számot a hazai fonalboltok esetleg már leárazva árusítják. A minta három szakaszból áll. Az első szakaszban gyakorlatilag a belső háromszöget horgolod, alulról felfelé, majd amikor kész a knotos rész akkor még körbehorgolod stabil szegéllyel. A második szakaszban vagy 30 virágot horgolsz egyesével (még mázli, hogy menet közben összekapcsolhatóak), a harmadik részben pedig meghorgolod a külső szegélyt. Az eredeti minta tartalmaz még egy szélre kerülő kis virágocskát is, de én azt már sokkallottam, így egy sima egyszerű szegéllyel fejeztem be.
Amennyiben belevágtok, két résznél lehet elakadni, ebben segítenék:
Lover’s knot elkészítése lépésről lépésre:
Amikor a mintában lover’s knot következik, akkor a szálat jó magasra húzod, hogy a hurok magassága kb. 1,5-2 cm legyen. (Itt arra kell figyelni, hogy próbáld meg ezt a húzást viszonylag egyenletesen végezni, mert különben nem feszül ki annyira a kendő). Jó viszonytási alap lehet hogy kb. egy egyráhajtásos pálca magasságára húzod.
Második lépésként a fonalat áthúzod a hurkon, de úgy, hogy az egyik ujjadat a fonal és a hurok között tartod.
Harmadik lépésben, az ujjad által fenntartott résben átszúrsz és kvázi rövidpálcát horgolsz. Ezzel létrehoztad az első Lover’s knotot.
További leírást a lover’s knotról itt találsz. Azért ezt a linket ajánlom, mert sajnos belefutottam pár érthetetlen leírásba is. (Megjegyzés: képek is érkeznek majd hamarosan)
A másik kezdők számára esetleg kérdéses pont lehet a virágok összekapcsolása. Ahol a minta összekapcsolást ír elő a következő a teendő: befejezed az utolsó szemet (ez általában valamilyen pálca). Utána átszúrsz a kendő már meglévő részébe, majd áthúzod a fonalat mindenen. Ha ez megvan akkor pedig folytatod az eredeti mintát. Erről lépésről lépésre leírást a nyári takarós blogbejegyzésben találsz.
Remélem sokan belevágtok és sok ilyen kendőt láthatunk majd a Balaton partján!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: